Kupując sprawdź historię auta

mercedes

Auto używane nieraz skrywa nie jedną tajemnicę. Nie sposób się o tym dowiedzieć, kupując tak, jak nabywa się na przykład zestaw obiadowy, czyli patrząc na niego „z wierzchu”. Zdecydowanie lepiej sprawdzić historię samochodu, żeby dokładnie wiedzieć, jakiego modelu ktoś się staje właścicielem i co to w praktyce oznacza.

Dlaczego warto sprawdzić historię samochodu?

Samochody używane, dostępne w kraju i sprowadzane, nie zawsze są w idealnym stanie. Jednak sprzedawcy często potrafią w taki sposób „zadbać” o swój pojazd, że w dniu, w którym wystawiają auto na sprzedaż, wydaje się, jakby było więcej warte niż jest. Pomimo tego, że części są już w nich nieraz mocno zużyte, wyglądają tak, żeby sprawiały wrażenie znacznie mniej wyeksploatowanych.

Nierzadko też można spotkać się z mniej legalnymi rozwiązaniami, czyli że samochody mają zmieniony przebieg, co także ma świadczyć o tym, że dane modele są w całkiem dobrej kondycji. Do tego dochodzi jeszcze rynek samochodami kradzionymi. Jeśli się nie sprawdzi historii, można się nigdy nie dowiedzieć, że wydało się sporo pieniędzy na auto, które prędzej czy później zarekwiruje policja. W dodatku można mieć niezłe kłopoty z prawem, będąc właścicielem takiego samochodu.

kia

Jak sprawdza się historię auta?

Chcąc mieć pełny wgląd w to, jak samochody, którymi ktoś jest zainteresowany, „radziły sobie” w przeszłości, warto postarać się o odpowiedni raport. Można dostać go w jednym z serwisów, na którym są dostępne na przykład ogłoszenia motoryzacyjne. Jedyne, co trzeba zrobić, to podać numer VIN auta, którym ktoś się interesuje.

Historia, którą się otrzymuje, po wprowadzeniu do bazy tego numeru, obejmuje takie informacje, jak:

  • przebieg pojazdu (w określonym przedziale czasowym),
  • rocznik auta,
  • dane związane z obecnością samochodu na liście skradzionych modeli,
  • stan techniczny (np. usterki, brakujące elementy),
  • wyposażenie auta,
  • kraje, w którym samochód zarejestrowano,
  • zdjęcia pojazdu (w tym archiwalne).

Do wyboru jest kilka raportów, dlatego też zainteresowany historią danego auta, musi zdecydować o tym, jaki raport chciałby otrzymać. Następnie, żeby formalności stało się zadość, trzeba uiścić opłatę, żeby taki raport z historią samochodu otrzymać.

Jak sprawdzić historię samochodu importowanego z zagranicy?

Czy używane samochody osobowe są z Polski, czy z zagranicy, postępuje się dokładnie tak samo. Różnica polega jedynie na tym, że przy sprawdzaniu historii aut z innego kraju, trzeba zwykle wybrać odpowiedni raport.

Przykładowo, jeśli samochód wyprodukowano w Belgii, najlepiej wykupić raport z tego właśnie kraju. Można w nim znaleźć wiele dodatkowych informacji, których nie znajdzie się w krajowym raporcie. Są to na przykład dane dotyczące emisji CO2, klasy emisji, do jakiej dany model należy, a także to, jak dużo spala paliwa.

Natomiast w raporcie dotyczącym samochodu z Holandii, znajdą się takie dodatkowe informacje, jak: przeznaczenie pojazdu (firmowe, prywatne, czy służące za taksówkę), termin, w którym wygasa ważność ostatniego przeglądu technicznego, czy lokalizacja numeru VIN na samochodzie.

5/5 - (1 vote)